środa, 16 lutego 2011

Zdrowie zależy od nas

Niekiedy lubimy sobie „zdrowo” pojeść… Niestety później widzimy swój „brzuszek” i napada nas chęć zrzucenia paru kilo – przestajemy więc jeść to co zwykle - niczym wróbelek skubiemy po trochu to co mamy na talerzu… Lecz co na to powie brzuch? Nieumiejętne odżywianie prowadzi do nadwagi lub niedowagi. Często pojawiają się dolegliwości żołądkowe... Nie brzmi to apetycznie… Najlepiej jest znaleźć złoty środek w odżywianiu.
POLECAMY:

Ach ten zapach i ten smak… Ten chleb… chrupiąca skórka, masełko, kiełbaska i jajecznica na boczku… Te smakowite zapachy, które nęcą nie jedną osobę, zwłaszcza kiedy ma się ochotę na „małe co nieco”… Cukierki, albo czekoladki z ulubionym nadzieniem… Konfitura od mamy smakuje po prostu wybornie, aż by się jadło, piło, jadło i jadło…

Taki scenariusz o potrawach rodem z filmu mówi wiele o codziennej diecie niejednego smakosza… Codziennie czyhają na nas pokusy – lubimy zjeść coś na szybko, zapominając, że nasz smakołyk jest kaloryczny i zawiera konserwanty… Smak i aromat, a niekiedy i wygląd jest najważniejszy. Lecz co czeka nas po zjedzeniu tej „pyszności”? Ból brzucha, zaparcia, niestrawność czy nudności „uprzyjemniają” nam życie. Aby uniknąć takich nie miłych niespodzianek lub przybierania na wadze, warto zastanowić się co chcemy włożyć do ust.

Osoby cierpiące na takie dolegliwości jak zgaga czy niestrawność powinny wykreślić ze swojego codziennego menu takie napoje jak: kawa, mocna herbata czy cola, gdyż zawierają one kofeinę, która rozluźnia zwieracz przełyku, powodując nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych. Nie przyjemne uczucie „palenia” może pojawić się również po wypiciu alkoholu, napoju gazowanego, mięty, spożyciu tłustych potraw czy słodyczach.

Aby uchronić się przed zatruciami pokarmowymi należy dokładnie sprawdzać datę ważności produktów, a także ich skład, pochodzenie i warunki w jakich są przechowywane, ponieważ żywność, która straciła swą datę ważności, zamiast składników odżywczych zawiera szkodliwe substancje, które mogą zatruć nasz organizm wywołując objawy chorobowe takie jak: ból żołądka, podwyższona temperatura ciała, wymioty, biegunka, dreszcze czy utrata przytomności.

Skład produktów odgrywa ogromną rolę w prawidłowym odżywianiu - zaleca się spożywać tylko naturalną żywność np. warzywa, owoce, różnego rodzaju przetwory i soki, a także tę, która jest starannie przygotowywana oraz posiada certyfikaty jakości.

Niezawodną ochroną dla żołądka jest regularne spożywanie produktów zawierających dużą ilość antyoksydantów - produkty zawierające jagodę acai lub owoc mangostanu pozytywnie wpływają na cały organizm, chroniąc go przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i dostarczając cennych mikroelementów.

Zanim zaczniemy jeść, pamiętajmy o żelaznej regule – „Jem i piję to co odżywi mój organizm& dając mu zdrowie”. Nasze zdrowie zależy tylko od nas! Dbajmy o siebie! To właśnie w brzuchu znajduje się główne źródło naszej odporności na różne dolegliwości!


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA



PustaMiska - akcja charytatywna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz