niedziela, 6 lutego 2011

O włosach

Człowiek posiada około 5 milionów włosów na całym ciele. Na skórze głowy występuje około 100 tysięcy włosów. Włosy ludzkie dzieli na trzy typy: płodowy - tzw. meszek, dziecięcy oraz końcowy - u osób dorosłych.
POLECAMY:

W zależności od cech genetycznych i innych wielu czynników, ogólny cykle życia wzrostu włosa trwa mniej więcej od 2 do 7 lat. Cykle ten dzielimy na trzy fazy: faza wzrostu włosa, która trwa najdłużej, bo kilka lat, faza przejściowa trwająca kilka dni i faza spoczynkowa, która trwa kilka miesięcy i kończy się wypadnięciem włosa. Po wypadnięciu w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy włos i cykl wzrostu rozpoczyna się od nowa.

Gdy człowiek nie cierpi na żadną dolegliwość, około 90% jego włosów znajduje się w fazie wzrostu (czyli najdłuższej fazie), najwięcej 1% znajduje się w fazie przejściowej, a pozostałe 9% w fazie spoczynkowej. W przypadku zaburzeń normalnego procesu wzrostu włosa możemy mieć do czynienia ze wzmożonym wypadaniem włosów i w konsekwencji łysieniem. Może mieć ono różne typy i odmiany. Część z nich ma charakter zupełnie odwracalny, przejściowe. Inne typy niestety trwale pozbawiają nas włosów.

Do łysienia typu trwałego zaliczamy łysienie bliznowaciejące, przy którym występuje trwałe uszkodzenie mieszków włosowych np. wskutek urazu, przewlekłej choroby skóry czy zakażenia grzybicznego.

Łysienie telogneowe jest najczęściej efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jest łysieniem odwracalnym, aczkolwiek znane są przypadki przewlekłe. Nazwa pochodzi od przejścia włosów w fazę spoczynku - telogenu - zbyt wcześnie. Najczęściej spotykany typ łysienia to łysienie androgenowe. W tym przypadku wypadanie włosów jest spowodowane androgenami - hormonami płciowymi.

Powszechnie stosowana, szczególnie u kobiet depilacja włosów powoduje przejście włosa do fazy wzrostu (bez względu na fazę w jakiej się znajdował). Zatem jest to tylko gwałtowna zmiana fazy stanu włosa, ale proces zaczyna się od początku - mimo, iż w większości przypadku depilowanych części ciała, pożądanym efektem byłoby powstrzymanie włosa przed ponownym wzrostem. Golenie lub strzyżenie miejsc na przykład w zamian za depilację wcale ich nie wzmaga ich większego wzrostu, wbrew powszechnym opiniom na ten temat. Prawdą jest natomiast, że depilacja na dłużej pozwala się cieszyć gładką skórą. Paradoksalne jest to, że ludzie w niektórych częściach ciała depilują włosy, a na głowie cierpią na wypadanie włosów.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Co jest powodem wypadania włosów?
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... » Leczenie łysienia
» Jak walczyć z grzybicą stóp » Łysienie
» Ból szyi » Ogółem o wypadaniu włosów
» Rota wirus atakuje! » Walka z łysieniem


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz