poniedziałek, 14 lutego 2011

Trądzik pospolity prawdziwym utrapieniem

Trądzik pospolity, inaczej zwany młodzieńczym, to popularna choroba skóry występująca głównie u nastolatków, ale obserwuje się tez zachorowania u osób starszych, nawet po trzydziestce.
POLECAMY:

Trądzik pospolity to prawdziwe utrapienie, bowiem trwa kilka lat, trudno poddaje się leczeniu i może pozostawiać po sobie trwałe blizny. Za szczęściarzy mogą się uważać ci, którzy maja tylko łagodne zmiany, które można szybko usunąć.

Objawy



Na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców, barków i ramion pojawiają się zaskórniki otwarte: ciemne małe plamki w środku otwartych porów, zaskórniki zamknięte: wypukłe, jasne grudki oraz krosty wypełnione ropą. Takie zmiany, jeszcze niegroźne, mogą przejść w stany zapalne – ropne nacieki osiągające średnicę kilku centymetrów.

Po pierwsze, nie szkodzić

Jeśli chcemy walczyć z ta przykrą dolegliwością, należy wiedzieć jak i czym, a przede wszystkim nie zaszkodzić skórze.

Dziewczyny często popełniają poważny błąd, maskując trądzik grubą warstwą fluidu lub podkładu. Nie przynosi to dobrego efektu, bo i tak zmiany są widoczne, a w dalszej perspektywie zmiany się nasilą. Organizm traktuje pudry w płynie jak zanieczyszczenia, a przecież leczenie trądziku polega na oczyszczaniu cery. Nie należy zbytnio ufać napisom na kosmetykach upiększających, że przeznaczone są dla cery trądzikowej. Dozwolona jest tylko cienka warstwa pudru sypkiego.

Trzeba również stosować z umiarem tłusty krem, gdyż gruba warstwa powoduje zatykanie porów i tak już zanieczyszczonych.

Nie wolno wyciskać zaskórników i pryszczy, bo nawet, jeśli staramy przestrzegać higieny, można tym zaszkodzić jeszcze bardziej swojej cerze. Oczyszczanie skóry może się odbywać tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Należy starać się nie dotykać wyprysków palcami, nie zasłaniać ich włosami, bo to powoduje dodatkowe podrażnienia.

Trzeba ograniczyć opalanie. Słońce przynosi poprawę, wysusza nieco skórę, ale jest to zmiana krótkotrwała, po czym następuje pogorszenie.

Nie ma sensu, jak informują lekarze, stosowanie specjalnej diety. Należy jednak nie spożywać za wiele tłuszczów zwierzęcych i cukrów ani nie pić zbyt mocnej kawy i herbaty, gdyż powoduje to zaostrzenie objawów choroby. Za to na pewno pomogą organizmowi witaminy i minerały znajdujące się w owocach i warzywach. Duże znaczenie maja witaminy A i E oraz niektóre z grupy B oraz cynk i siarka.

Czy trądzik należy leczyć?

Jeśli zmiany są niewielkie należy twarz właściwie pielęgnować. Można sobie pomóc,  stosując na twarz maseczki z borowiny, gliny i owsianki, usuwają one nadmiar tłuszczu ze skóry. Trzeba używać łagodnych toników do przemywania skóry. Zakazane są kosmetyki z zawartością alkoholu, gdyż wysuszają nadmiernie cerę i powodują złuszczanie naskórka, co pogarsza sytuację. Panowie powinni zwracać uwagę na skład płynów używanych przed czy po goleniu, gdyż nie powinny nie zawierać alkoholu.

Do mycia należy stosować łagodne mydło o neutralnym pH. Twarz można myć najwyżej dwa razy dziennie, by nie naruszać delikatnej warstwy lipidowej skóry.

W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry preparatów zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy, siarkę, także papkę ichtiolową.

Istnieje również wiele płynów, żeli i maści zawierających antybiotyki, mikonazol lub nadtlenek benzoilu. Mają one działanie antybakteryjne i antyzapalne.

W stanach zapalnych należy koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa, który  zaleci stosowanie doustne antybiotyków: erytromycyny, tetracykliny czy minocykliny.  Leki trzeba zażywać  przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Poza tym należy przyjmować witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C.

W ciężkich postaciach choroby stosuje się retinoidy - pochodne witaminy A. Podaje się je zwykle przez 3-6 miesięcy.

Trądzik nieleczony pozostawia trwałe ślady na twarzy; blizny, zgrubienia i przebarwienia. Ich usunięcie nie jest łatwe, ale możliwe. Można zastosować laserową korektę  cery – usuwanie blizn, czy mikrodermabrazję– usuwanie uszkodzonego naskórka.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA



PustaMiska - akcja charytatywna

1 komentarz:

  1. Jestem jednych z tych szczęśliwców którzy od czasów dojrzewania do praktycznie 30-tki walczyły z trądzikiem. Ale może to wina źle dobranych leków? Teraz bym szukał lepszego lekarza. Na https://scanmed.pl/specjalizacje/dermatologia/wroclaw można takich specjalistów godnych polecenia znaleźć. I to w każdym mieście praktycznie, godna polecenia przychodnia.

    OdpowiedzUsuń