środa, 16 lutego 2011

Wpływ wody w naszym organiźmie

Rola wody w życiu człowieka i jej funkcja w ekosystemie. Zagrożenia jakie niesie ze sobą spożywanie niewłaściwie oczyszczonej wody.
POLECAMY:

Czy zastanawiali się Państwo nad tym jaką wodę woda odgrywa w naszym życiu? Dziennie człowiek powinien spożywać od 2 do nawet 5 litrów wody (w przypadku dużego wysiłku fizycznego). Z biologicznego punktu widzenia woda służy do transportu składników odżywczych i minerałów. Dzięki wodzie do naszych komórek dostarczane są odpowiednie składniki na poziomie molekularnym. Woda jest znakomitym rozpuszczalnikiem dla większości substancji w stanie fizycznym w zależności od temperatury występuje jako:

  • lód (ciało stałe)
  • woda
  • para wodna (gaz)


pojedyncza cząsteczka wody

Cząsteczki wody są elektrycznie obojętne oraz posiadają właściwości dipolowe. Dzięki dipolowości woda jest tak dobrym rozpuszczalnikiem. Woda spełnia w naszym organizmie rolę termoregulacyjną czyli odpowiednio rozprowadza ciepło. Bez wody na naszej planecie niemożliwe byłoby jakiekolwiek życie. Tak naprawdę to jakiej jakości wodę spożywamy może decydować o stanie naszego zdrowia a co za tym idzie o długości naszego życia.

W obecnych czasach kiedy technologia kroczy naprzód, zwiększa się skala uprzemysłowienia ryzyko skażenia wody wzrasta. Warto zwrócić uwagę jak bardzo wzrosła ilość chorób (głównie na tle alergicznym w ostatnich kilkuset latach). Do niebezpiecznych rzeczy, które mogą się znaleźć w wodzie możemy zaliczyć:

  • groźne mikroorganizmy takie jak: bakterie, wirusy i grzyby
  • pestycydy
  • metale ciężkie (ołów, chlor, żelazo, mangan itp.)


Niestety wszystkie te niebezpieczne substancje są niewidoczne gołym okiem, dlatego potencjalnie czysta woda może być tak naprawdę zdradliwa i niebezpieczna. Dzisiejsze stacje uzdatniania wody także nie spełniają wymogów nowoczesnych stacji filtrowania wody pitnej. Woda w stacjach uzdatniania jest oczyszczana takimi samymi metodami jak na przełomie XX i XIX w. czyli na zasadzie filtracji mechanicznej za pomocą filtrów sedymentacyjnych, następnie w celu pozbycia się niebezpiecznych mikrobów stosowany jest chlor. Chlor jest pod tym względem skuteczny niestety jego działanie uboczne jest często pomijane. Chlor to silny środek dezynfekujący, żółto-zielony gaz około dwa i pół raza cięższy od powietrza. Jednym z takich produktów ubocznych powstających przy kontakcie chloru z wodą jest chloroform.

Chloroform działa drażniąco an skórę, połknięty może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych ze śmiercią włącznie.

Pod względem chemicznym woda to połączone atomy wodoru i tlenu. Woda ma strukturę heksagonalną. Woda jest tak naprawdę nośnikiem informacji zakodowanej w postaci ładunków elektrycznych. Można się tu posłużyć analogią co do informacji cyfrowej, która także jest kodowana za pomocą zer i jedynek. Jaką informację może zatem przenosić woda i czemu to ma służyć? Informacja ma użyteczny charakter wtedy, kiedy może być odpowiednio odczytana i zinterpretowana. Nasz organizm jest w stanie uaktywniać procesy biochemiczne na zasadzie informacji zawartej w cząsteczkach wody. W wodzie mogą być zwarte także informacje na temat zapotrzebowania poszczególnych organów na substancje odżywcze.

W 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych odnotowano pierwsze zachorowania na chorobę legionistów zwanej później legionellozą. Jest to ciężka choroba dróg oddechowych wywoływana przez bakterię legionella pneumophilia. Bakteria ta rozwija się w środowisku wodnym przy odpowiednio wysokiej temperaturze. Potencjalnym sprzyjającym jej środowiskiem są rury i baterie prysznicowe a także systemy klimatyzacji. Problem ten wiąże się także z brakiem odpowiednich i filtrów i systemów oczyszczania.

Kwestia braku dostępu do zdrowej wody dotyczy głównie krajów Trzeciego Świata. Uprzemysłowione i rozwinięte państwa powinny się zastanowić jak zapobiegać takiej sytuacji i minimalizować jej negatywne skutki. Niestety wiele problemów dotyczących wody skupia się i koncentruje wokół braku odpowiednio skierowanych funduszy i środków finansowych a także właściwego systemu kontroli oraz zarządzania dotyczącego ich wydatkowania. Kraje trzeciego świata potrzebują wsparcia i inwestycji w infrastrukturę. Systemy oczyszczania i uzdatniania wody to kluczowa kwestia dotycząca dostępu do czystej i zdrowej wody dla setek milionów ludzi. W krajach afrykańskich, które problem dostępu do zdrowej wody dotyka bardzo mocno jest to szczególnie istotna kwestia. Ludzie często spożywają wodę prosto z rzeki co powoduje poważne choroby, niekiedy kończące się skutkiem śmiertelnym. Nawet mycie się czy płukanie jamy ustnej może powodować dość poważne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z pomysłów na rozwiązanie takiej sytuacji wydają się być filtry odwróconej osmozy. Filtracja molekularna prowadzona na poziomie mikroelementów wytrąca z wody zarówno metale ciężkie jak i bakterie oraz wirusy, dodatkowo filtry mechaniczne zapobiegają przedostaniu się do wody zanieczyszczeń takich jak: szlam, rdza, humusy czy opiłki itp. mogące uszkodzić filtry odwróconej osmozy.

Na temat działania filtrów odwróconej osmozy panuje klika mitów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest mit o tym, że odwrócona osmoza wyjaławia wodę z potrzebnych minerałów. Jest to nieprawda po pierwsze dlatego, że potrzebne minerały są mniejsze niż metale ciężkie i przenikają przez membranę osmotyczną (zdjęcie poniżej). Po drugie zapotrzebowanie na minerały jest w blisko 100% pokrywane z pożywienia. Poniżej schemat działania membrany osmotycznej będącej centralnym elementem filtra odwróconej osmozy:

Proces odwróconej osmozy

Takie rozwiązanie wprowadzone w skali masowej albo na poziomie stacji uzdatniania wód pomogłoby rozwiązać problem dotyczący wody pitnej w krajach trzeciego świata. Wymaga to jednak dobrej woli politycznej oraz właściwych dyrektyw prawnych, które pozwoliłby wdrożyć takie rozwiązanie w miarę szybko i sprawnie.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Jak woda wpływa na nasze życie
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... »
» Jak walczyć z grzybicą stóp »
» Rota wirus atakuje! »
» Ból szyi »


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz