poniedziałek, 14 lutego 2011

Tarczyca niedoczynność i nadczynność

Jeżeli zbyt łatwo się denerwujesz, chudniesz lub tyjesz, masz problemy z zasypianiem – to może być stres albo… chora tarczyca.
POLECAMY:

Kobiety cztery razy częściej niż mężczyźni cierpią z powodu schorzeń tarczycy. Warto zatem zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat tarczycy, by ewentualnie uniknąć tego typu dolegliwości.

Tarczyca – reguluje, pobudza, wspomaga

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Waży około 15-30 gramów. Leży z przodu szyi, przed tchawicą. Składa się z dwóch płatów, które połączone są ze sobą, co sprawia, że kształt tarczycy przypomina motyla.

Gruczoł tarczowy, bo tak inaczej nazywana jest tarczyca, wydziela hormony: tyroksynę (oznaczaną jako FT4) oraz trójjodotyroninę (FT3). Oba hormony regulują przemianę materii, cholesterolu. Powodują utlenianie i wytwarzanie ciepła. Ponadto pobudzają kurczliwość mięśni. Wpływają na układ nerwowy i serce. Z kolei gruczoły przytarczyczne wytwarzają parathormon - kalcytoninę, który wspomaga wbudowywanie wapnia w tkankę kostną.

Pracą tarczycy kieruje hormon o nazwie tyreotropina (TSH), który produkowany jest przez przysadkę mózgową.

Przyczyny schorzeń tarczycy u kobiet

Jak już wcześniej wspomniałam, to kobiety częściej mają problemy z gruczołem tarczowym niż mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko to wynika z tego, że na pracę tarczycy mają wpływ żeńskie hormony płciowe. Zaburzenia pojawiają się najczęściej podczas tak zwanej „burzy hormonów” – czyli w okresie dojrzewania, w ciąży i w czasie karmienia piersią czy okresie menopauzy. Również sytuacje stresowe przyczyniają się do powstawania problemów z tarczycą. Niekorzystnie mogą też wpływać czynniki genetyczne lub zaburzenia układu immunologicznego.

Choroby tarczycy

Sygnały, które są wysyłane przez chory gruczoł tarczowy są bardzo często lekceważone. Dzieje się tak, ponieważ bardzo łatwo pomylić je z oznakami innych schorzeń. W związku z tym, warto zapoznać się z podstawowymi symptomami, które mogą zwiastować problemy z tarczycą. Najczęściej chorujemy na nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Co świadczy o nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy to schorzenie, które spowodowane jest nadmierną ilością produkowanych i wydzielanych hormonów gruczołu tarczowego. Do najbardziej charakterystycznych objawów nadczynności tarczycy należą między innymi: wilgotna, ciepła skóra, przyspieszone tętno oraz kołatanie serca, wewnętrzny niepokój, drażliwość, kłopoty ze snem, biegunki, utrata masy ciała mimo normalnego apetytu, a w przypadku kobiet – zatrzymanie miesiączki.

Jak leczyć chorą w tym przypadku tarczycę? Nadczynność leczy się najczęściej farmakologicznie. Przyjmuje się wówczas leki hamujące pracę tarczycy. Trzeba pamiętać, ze nadczynność tarczycy może powodować zaburzenia pracy serca. Ważne jest również, aby kobiety w ciąży informowały o swojej dolegliwości jaką jest nadczynność tarczycy. Nieleczona może doprowadzić do poronienia. Ponadto może okazać się, że dziecko, którego się spodziewamy będzie miało wrodzoną nadczynność tarczycy.

W przypadku, gdy kuracja farmakologiczna nie przynosi rezultatów, zwykle nadczynność tarczycy leczy się za pomocą kapsułek, które zawierają promieniotwórczy jod, powodując zniszczenie części tarczycy. Czasami trzeba
chirurgicznie usunąć guzek, który produkuje nadmiar hormonów.

Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie

Również niedoczynność tarczycy objawia się w charakterystyczny sposób. Jeżeli nasza skóra jest blada i sucha, a dodatkowo wypadają włosy, wówczas możemy podejrzewać, ze mamy problemy z tarczycą. Jeżeli dochodzi do tego spowolniony puls, niskie ciśnienie krwi, ospałość, apatia, wzrost masy ciała mimo ograniczenia jedzenia, wówczas możemy być pewni, że cierpimy na niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność gruczołu tarczowego spowodowana jest niedoborem produkowanych i wydzielanych hormonów. Ten niedobór hormonów uzupełnia się za pomocą tabletek, zawierających syntetyczny hormon – tyroksynę.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest bardzo ważne, ponieważ schorzenie to może spowodować między innymi miażdżycę.

Dlaczego ważne jest spożywanie jodu?

Z powodu niedoboru jodu , który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, powstaje wole. Wolem nazywa się zgrubienie na szyi. Nieleczone wole rozrasta się, powodując uciskanie tchawicy i przełyku. Powstają też guzki, które stają się przyczyną nadczynności tarczycy.

Tak więc jod jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Jego niedobór może powodować poważne schorzenia tarczycy. Najlepszym źródłem tego pierwiastka jest jodowana sól, ryby morskie, owoce morza, kapusta, szpinak, sałata.

Jak jeszcze wspomóc tarczycę?

Poza dostarczaniem naszemu organizmowi jodu, który jest bardzo ważny dla naszego organizmu, można również zażywać specjalne preparaty wspomagające pracę tarczycy. Dzięki nim regulowany jest proces produkowania i wydzielania odpowiedniej ilości hormonów tarczycy. Preparaty takie mogą zatem skutecznie przyczynić się do zapewnienia prawidłowej pracy gruczołu tarczowego. Bo tarczyca to taka mała „fabryka” hormonów, od której zależy nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Torebki od Jessici Simpson
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... » Czyszczenie obuwia
» Jak walczyć z grzybicą stóp » Gadżety reklamowe
» Rota wirus atakuje! » Pendrive
» Ból szyi » Usługi budowlane


1 komentarz:

  1. Kiedyś myślałem, że na tarczycę głównie kobiety chorują ale okazało się, że i u panów to się zdarza. Dobry lekarz to konieczność, diagnoza i leczenie. Na tej stronie znajdziecie namiary na sprawdzoną poradnię. Mają w różnych miastach swoje kliniki.

    OdpowiedzUsuń