poniedziałek, 14 lutego 2011

Lysienie mężczyzn

Każdego mężczyznę, prędzej czy później dosięgnie łysina. Jednak co mają zrobić ci, u których pierwsze oznaki łysienia pojawiają się już w dwudziestym piątym roku życia
POLECAMY:

Panowie, z łysieniem można skutecznie walczyć. Jednak, żeby tego dokonać, należy poznać przyczynę jego powstawania. Być może prowadzimy stresujący tryb życia, źle się odżywiamy lub po prostu łysienie mamy w genach?

Przyczyny łysienia

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów, które określane jest mianem łysienia, jest wiele. Począwszy od działania szkodliwych czynników zewnętrznych, a skończywszy na zaburzeniach hormonalnych i czynnikach genetycznych.

Stres a łysienie

Coraz częściej mówi się, że stres ma wpływ na kondycję naszych włosów. Długotrwałe sytuacje stresowe przyczyniają się niestety do tego, że łysiejemy – mężczyźni również. Co prawda zależność ta nie została do końca wyjaśniona. Jednakże istnieją przypuszczenia, że stres i łysienie wiąże nadmierne wydzielanie prolaktyny.

Czynniki genetyczne

Czynniki genetyczne mają znaczący wpływ na występowanie łysienia. Na nieszczęście nie jesteśmy w stanie uniknąć łysienia, jeżeli taki gen odziedziczyliśmy po rodzicach. Niestety wobec natury jesteśmy bezradni i nie mamy wpływu na to, jakie geny dziedziczymy, a jakich nie.

Uważa się, że czynniki genetyczne wpływają zarówno na występowanie łysienia plackowatego, jak i łysienia androgenicznego – łysienia najbardziej powszechnego wśród mężczyzn.

Hormony

Również hormony mają znaczący wpływ na występowanie łysienia. Hormony mają przede wszystkim wpływ na łysienie androgenowe, za które odpowiadają – jak sama nazwa wskazuje – androgeny, czyli hormony płciowe.

Rodzaje łysienia

Wśród mężczyzn najbardziej rozpowszechnionym typem łysienia jest wspomniane wcześniej łysienie androgenowe. Ponadto u mężczyzn może wystąpić łysienie plackowate, łysienie polekowe, łysienie wywołane zatruciami organizmu czy łysienie pod wpływem różnych chorób. Te ostatnie typy łysienia mogą dotykać w takim samym stopniu i mężczyzn i kobiety. Skupmy się więc na tym łysieniu, które dotyka około dziewięćdziesiąt procent męskiej populacji.

Czym wywołane jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to typ łysienia, do którego predyspozycje zapisane są w kodzie genetycznym. To w genach mamy zapisaną szczególną nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Zatem nasuwa się pytanie: co to jest ten dihydrotestosteron i skąd się bierze? Otóż dihydrotestosteron to szczególna odmiana testosteronu – hormonu grupy androgenów. Dihydrotestosteron odpowiada za zachowanie mężczyzn – począwszy od popędu płciowego, a skończywszy na agresji. Dihydrotestosteron ma również wpływ na mieszki włosowe. Wpływ ten jest niestety niekorzystny. Hormon ten przyczynia się do degradacji cebulek włosowych oraz w przypadku szczególnej nadwrażliwości – miniaturyzacji mieszków włosowych. Oznacza to, że mieszki włosowe ulegają zanikowi, co oznacza że nowe włosy już nie wyrosną.

Dihydrotestosteron powstaje w wyniku katalitycznego przekształcenia testosteronu. Katalizatorem tej reakcji jest enzym o nazwie 5-alfa reduktaza. Enzym ten znajduje się między innymi w prostacie oraz gruczołach nadnerczy.

Czym objawia się łysienie androgenowe i jak przebiega?

W większości przypadków, łysienie androgenowe objawia się powstawaniem niewielkich ubytków w okolicach przedniej części głowy. Ubytki te potocznie nazywane są zakolami. W kolejnym etapie następuje stopniowe przerzedzanie się włosów, które z czasem staje się coraz bardziej intensywne i widoczne. Tworzy się w ten sposób łysina, którą nazywa się wysokim czołem. Następnie włosy ulegają przerzedzeniu w środkowej części głowy. Miniaturyzacja mieszków włosowych jest oznaką zaawansowanego stadium łysienia androgenowego. Wówczas włosy znikają z praktycznie całej powierzchni głowy. Owłosienie zostaje tylko w okolicy skroniowej i potylicznej.

Czy da się skutecznie zwalczyć łysienie androgenowe?

Niewątpliwie każdy mężczyzna chciałby znaleźć jakiś skuteczny sposób na porost włosów, aby zwalczyć łysienie androgenowe. Istnieje wiele takich specyfików, jednak nasuwa się pytanie – które i czy na pewno są skuteczne?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Ogólnie rzecz ujmując – w preparatach, które w skuteczny sposób miałyby zwalczać łysienie androgenowe, muszą znaleźć się takie substancje, które działałyby na wszystkie czynniki wywołujące ten typ łysienia. Prościej mówiąc – dobra kuracja przeciwłysieniowa musi składać się zarówno z substancji będących inhibitorami enzymu 5-alfa reduktazy, jak i środków przyczyniających się do porostu włosów.

Dziś istnieje wiele takich innowacyjnych środków. Niektóre z nich zawierają peptydy miedziowe, które skutecznie hamują proces łysienia i aktywizują mieszki włosowe do procesu wytwarzania włosów. Skutecznym składnikiem preparatów zwalczających łysienie może być ketokonazol – substancja wykazująca silne właściwości blokujące receptory androgenów oraz wpływająca korzystnie na skórę głowy.

Decydując się na kurację mającą na celu zwalczenie łysienia androgenowego miejmy na uwadze fakt, że leczenie tego typu łysienia jest procesem długotrwałym. Bywa tak, że pierwsze efekty kuracji pojawią dopiero po dwóch latach.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Trądzik młodzieńczy » Torebki od Jessici Simpson
» Jak poprawić wygląd włosów? » Czyszczenie obuwia
» Zadziwiający lifting twarzy zaw... » Gadżety reklamowe
» Krem rozjaśniający skórę » Pendrive
» Płyn na porost włosów » Usługi budowlane


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz