wtorek, 1 lutego 2011

Właściwości lecznicze szałwi

Roślina lecznicza znana i lubiana Szałwia lekarska.
POLECAMY:

Szałwia lekarska - Salvia officinalis L. jest krzewinką, półkrzewem z rodziny wargowych - Labiatae Juss, Lamiaceae Lindl. Szałwia lekarska osiąga wysokość od 20 do 75 cm. W stanie naturalnym występuje w krajach śródziemnomorskich w Azji Mniejszej i Syrii, na skalistych, pagórkowatych i suchych zboczach bogatych w wapń. W Europie głównymi ośrodkami uprawy są m.in. Grecja, Jugosławia, Hiszpania, Włochy, Bułgaria i Węgry.

W Polsce szałwia lekarska uprawiana jest od kilkuset lat. Wymaga do uprawy stanowisk ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych, gleb żyznych o odczynie obojętnym lub zasadowym. Uprawia się ją po roślinach motylkowych i okopowych. Główne uprawiane podgatunki szałwii to: ssp. la vandulifolia Gams (Pireneje i Francja; uprawiany rzadko), ssp. minor Gams (Hiszpania, Francja, Jugosławia, Austria, Niemcy), ssp. major Gams (Krym, Azja Mniejsza, Cypr, Syria; najpowszechniej uprawiany podgatunek) .

Szałwia działanie i właściwości lecznicze:

Cenne właściwości szałwii były dobrze znane już Pliniuszowi Starszemu, Hipokratesowi i Galenowi. Starożytni Grecy sporządzali "grecką herbatę". Na południu Europy szałwię nazywano "świętym zielem" i "europejską herbatą". W starożytności napar z liści i kwiatów szałwii uważano za dobry środek wzmacniający i żołądkowy. Szałwia ceniona była od najdawniejszych czasów jako środek niemal uniwersalny. W lecznictwie ludowym polecana była i jest nadal jako składnik mieszanek w leczeniu schorzeń wątroby, nerek i górnych dróg oddechowych oraz do płukania przy chorobach zębów i dziąseł.

Obecnie znajduje również bardzo szerokie zastosowanie jako środek regulujący trawienie, przeciwbakteryjny, żółciotwórczy, pobudzający krwawienia miesięczne. Szałwia stosowana jest bardzo często do płukania w schorzeniu jamy ustnej i gardła. Zewnętrznie stosuje się liść do okładów na trudno gojące się rany. W gospodarstwie domowym szałwia używana bywa jako przyprawa do ryb wędzonych i dziczyzny. Liście szałwii zalecane są również do użytku wewnętrznego jako przeciwzapalne, przeciwpotne i przeciwbakteryjne.

Szałwia lekarska jest składnikiem ziołowych preparatów leczniczych dostępnych w dobrych sklepach zielarskich i zielarsko medycznych. Zioła szałwii są bezpieczne w stosowaniu, każdy je zna i ceni. Sklep z ziołami jest najpewniejszym miejscem, w którym zioła takie jak szałwia lekarska czy mięta o nawet aloes bez problemów możemy nabyć.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Co to jest ostropest plamisty? » Czym są tajemnicze kalorie? Co jeść, czego nie jeść?
» Uncaria Tomentosa czyli Vilcacor... » Świat Kobiety - Jaki jest a jaki był ?
» Zioła i ziołolecznictwo - Anan... » Pokrzywa - jako napar i herbata
» Zioła i ziołolecznictwo - Aloe... » Kwiat lipy - lipa drobnolistna oraz szerokolistna
» Ziołowe wzmocnienie odporności » Mięta - Mentha Ł. Odmiany i zastosowanie w ziołolecznictwie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz