poniedziałek, 21 lutego 2011

Wolne rodniki niebezpieczeństwo

Naukę od zawsze fascynowało to, jak starzeje się człowiek. Sposób w jaki się to dzieje jest nam coraz bliżej znany między innymi dzięki badaniom nad wolnymi rodnikami. Warto wiedzieć w jakim stopniu są one dla nas niebezpieczne. Jednak czym dokładnie są owe wolne rodniki?
POLECAMY:

* Rak nie będzie czekał. Zbadaj się już dziś! Ciekawy artykuł! oceń to!

* Najlepiej od początku - o zasadności badań medycznych w najwcześniejszej fazie rozwoju dziecka. Ciekawy artykuł! oceń to!

* My się zimy nie boimy-na ratunek zmarzniętym stopom Ciekawy artykuł! oceń to!

* Wysokie ciśnienie, czy da się zwalczyć? Ciekawy artykuł! oceń to!

* Czas na psychoterapię Ciekawy artykuł! oceń to!


Wolnymi rodnikami nazywa się atomowy posiadające na swojej powłoce co najmniej jeden wolny elektron. To właśnie przez niego i przy jego pomocy, wolne rodniki przyłączają się do cząsteczek tłuszczów, białek, a także materiału genetycznego.Tak powstaje zalążek nowotworu oraz wiele groźnych chorób. W ten sposób organizm ulega zniszczeniu.

Organizm oczywiście posiada mechanizm obronny jaki stanowią przeciwutleniacze, czyli substancje które przyłączając się do wolnych rodników - neutralizują je. Przeciwutleniacze trafiają do ludzkiego ciała w owocach i warzywach. Niestety badania wykazały, iż przy dzisiejszym wszechobecnym dymie papierosowym, stresie oraz nie zbyt zdrowej diecie, zapotrzebowanie człowieka na owoce wynosi nawet do 40 kilogramów na dobę.Zjedzenie takiej ilości owoców czy warzyw jest praktycznie niewykonalne, dlatego przeciwutleniaczy jest zawsze zbyt mało.

Nauka nie daje jednak za wygraną. Albert Szent Gorygyi już w 1936 roku otrzymał nagrodę za odkrycie swojego życia, a mianowicie bioflawonoidy, czyli najzdrowsze dla organizmu przeciwutleniacze. Wkrótce później wynaleziono metodę na odpowiednie łączenie tych substancji w specjalne suplementy, dające możliwość uzupełnienia diety o to co potrzebne, aby walczyć z wolnymi rodnikami. Swój udział w tym przedsięwzięciu miał między innymi uczeń noblisty prof. Dr. Zoltan Dinya pracujący przy produkcji węgierskiego suplementu Flavon Max.

Same wolne rodniki powstają nie tylko za sprawą czynników zewnętrznych, jakimi oprócz wspomnianego stresu, złej diety, dymu papierosowego są także spaliny samochodowe leki oraz chemia spożywcza, lecz także za sprawą czynników wewnętrznych. Czynnikiem takim jest utlenianie gdyż jego efektem ubocznym jest właśnie powstawanie wolnych rodników. Nie da się ich więc uniknąć.

Badania nad wpływem wolnych rodników na zdrowie człowieka są stale kontynuowane. Podobnie rzecz ma się z przeciwutleniaczami, które wydają się stanowić na nie jedyne lekarstwo. Obecnie coraz więcej osób interesuje się tym tematem i z pewnością wszystkich zaciekawią kolejne doniesienia nauki na ten temat, a na te prawdopodobnie nie trzeba będzie długo czekać.

Ocena: Bądź pierwszy!


Podziel się! |
Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!
Dodaj komentarz
Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka

Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORII INNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... »
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... »
» Jak walczyć z grzybicą stóp »
» Rota wirus atakuje! »
» Ból szyi »

Więcej artykułów z tej kategorii...


Więcej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz