poniedziałek, 14 lutego 2011

Lupież i kłopoty z nim

Łupież sprawia wiele kłopotów jego posiadaczowi. Nie daje się łatwo i szybko zlikwidować, ciągle powraca. Szpeci nawet najpiękniejszą fryzurę i najelegantsze ubranie.
POLECAMY:

Przemysł kosmetyczny ma do zaproponowania wiele preparatów do walki z łupieżem. Walcz więc z wrogiem swojej urody!

Kim jest wróg pięknych włosów?

Łupież to nawet nie jest choroba. To dolegliwość skóry, która polega na nadmiernym rogowaceniu naskórka skóry głowy. Złuszczanie to naturalny stan, a co powoduje jegom nadmiar objawiający się obecnością białych lub żółtych łusek we włosach? Przyczyna nie jest do końca rozpoznana. Przypuszcza się, że łupież może być skutkiem zmian hormonalnych czy osłabienia organizmu, a także stresu. Powstawaniu łupieżu sprzyja też używanie  farb, lakierów, pianek czy szamponów, a nawet chlorowanej wody. Nic więc dziwnego, że to schorzenie jest tak rozpowszechnione. Przecież wszyscy mamy kontakt z tymi substancjami.

Łupież skóry głowy występuje w dwóch odmianach.

Odmiany łupieżu

Pierwsza, to łupież suchy. Występuje u młodych ludzi do lat 20. Objawia się występowaniem białych, suchych, nie przylegających do skóry łusek. To one opadają z włosów nawet przy poruszaniu głową.

Drugi typ to łupież tłusty. Są to żółte tłuste łuski mocno przylegające do głowy. Nieleczony doprowadza do wtórnego zakażenia grzybami i do łojotokowego zapalenia skóry. Jego występowaniu sprzyja skłonność do przetłuszczania się włosów.

Po co leczyć łupież?

Odpowiedzi są dwie. Pierwsza – trzeba pozbyć się tej przykrej  dolegliwości z powodów estetycznych. Naprawdę opadający na ubranie biały pył nie zdobi. Jest kojarzony z zaniedbaniami higienicznymi, a nikt nie chce uchodzić za brudasa.

Druga odpowiedź wynika ze względów zdrowotnych. Nieleczony łupież może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, a to skutkuje wypadaniem włosów i łysieniem.

Sposoby na łupież

Z łupieżem można sobie poradzić samodzielnie. Tylko w skrajnych wypadkach przeprowadza się kurację pod kierunkiem dermatologa, który może zastosować leczenie hormonalne.

Najprostszy sposób na łupież suchy to zastosowanie  oliwki salicylowej. Należy posmarować nią skórę głowy, odczekać 2 – 4 godziny, zmyć i po łupieżu nie powinno zostać ani śladu. Zabieg można bezpiecznie przeprowadzać przy każdym nawrocie dolegliwości.

Przy bardziej zaawansowanym łupieżu należy używać specjalnych szamponów przeciwłupieżowych. Mamy ich w sklepach wielki wybór. Krążą o nich różne opinie. Jedni mają pretensje do producentów, że szampon nie podziałał, inni są zadowoleni z efektów ich stosowania. Pamiętać należy, że usuwanie łupieżu jest procesem długotrwałym, wymaga czasu i cierpliwości. Żeby nie skończyło się na bezskutecznych eksperymentach, dodam, że należy przed kupieniem szamponu zapoznać się z jego składem. Pozytywne rezultaty przynoszą szampony z zawartością siarki, krzemu, selenu, cynku, dziegciu, propolisu, smoły pogazowej. Sprawdź więc, czy któraś z tych substancji znajduje się w składzie wybranego szamponu. Niektóre z szamponów przeciwłupieżowych mają nieładny zapach. Nie zrażaj się tym. One mają leczyć, nie pachnieć.

Najskuteczniejsze w działaniu są szampony przeciwgrzybicze. W Polsce mamy ich 2 rodzaje, do nabycia w aptekach. W ich składzie znajduje się ketokonazol - substancja grzybobójcza. Niszczy ona grzyby i drożdże towarzyszące łupieżowi, likwiduje łuszczenie skóry i świąd. Poprawa stanu skóry widoczna już jest po pierwszym myciu głowy. Żeby całkowicie zlikwidować łupież należy stosować szampon 2 razy w tygodniu przez 3 2 – 4 tygodnie,w zależności od zaawansowania choroby. Profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom – raz na 1 – 2 tygodnie.

Szampony przeciwgrzybicze są skuteczne też w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry.

Dieta na pomoc chorej skórze

Odpowiednia dieta powinna towarzyszyć leczeniu łupieżu i innych chorób skóry. W jej składzie nie powinno zabraknąć produktów zawierających witaminy A, E i niektórych z grupy B, a także następujących minerałów: cynku, selenu, krzemu i siarki. Znajdują się one w mięsie wołowym i wieprzowym, szczególnie w wątrobie, w mleku i przetworach mlecznych, olejach roślinnych, mące żytniej, grubych kaszach, ryżu, kapuście, marchwi, ziarnach, pestkach słonecznika, kiełkach słonecznika. Można z tych produktów przygotować urozmaicone i smaczne posiłki. Taka dieta wzmacnia cały organizm.

Pielęgnacja włosów

Gdy już mamy zdrową, czystą skórę głowy, należy zadbać, by łupież szybko nie powrócił. Trzeba włosy myć tak często, jak tego wymagają, nawet codziennie. Używać do tego odpowiednich szamponów. Nie można zapominać o bardzo dokładnym spłukiwaniu włosów strumieniem ciepłej, nie gorącej, wody.  Suszyć włosy najlepiej bez używania suszarki lub tylko ciepłym, nie gorącym , powietrzem. Nie stosować w nadmiarze chemicznych środków upiększających włosy. Trzeba wiedzieć, że zarówno przetłuszczona jak i przesuszona skóra sprzyja pojawieniu się łupieżu.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Trądzik młodzieńczy » Torebki od Jessici Simpson
» Jak poprawić wygląd włosów? » Czyszczenie obuwia
» Zadziwiający lifting twarzy zaw... » Gadżety reklamowe
» Krem rozjaśniający skórę » Pendrive
» Płyn na porost włosów » Usługi budowlane


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz