wtorek, 1 lutego 2011

Barometr testosteronu

Kogo interesuje poziom testosteronu? Oczywiście mężczyzn, choć i niektóre panie mogą być nim zainteresowane i to nie tylko z uwagi na zdrowie, czy zaangażowanie seksualne własnych partnerów. Kobiecy organizm również wytwarza testosteron, tyle że w odpowiednio mniejszej ilości niż organizm męski. Zajmijmy się jednak testosteronem w kontekście męskiego zdrowia, samopoczucia, potencji i... wyników w sporcie.
POLECAMY:

Testosteron steruje męskim organizmem i wpływa na jakość życia. Przyjmuje się, że jego norma waha się w przedziale od 2,2 do 3,5 ng/ml, choć u osób bardzo aktywnych (ćwiczących) poziom testosteronu ulega podwyższeniu nawet do  ponad 4 ng/ml. Teoretycznie można by przyjąć, że im wyższy poziom testosteronu tym bardziej mężczyzna jest męski, ale to tylko gdybanie bez podstaw.

Zbyt wysoki poziom testosteronu oznacza ryzyko zwiększenia agresji, wcale nie musi poprawiać jakości życia, a na dodatek może być sygnałem świadczącym o poważnej chorobie. Do wszystkich tych informacji warto dodać jeszcze jedną: męski organizm wytwarza nie tylko testosteron, w wynikach badań oznacza się też często poziom tzw. wolnego testosteronu i pochodnych tego hormonu. Taką pochodną jest między innymi dihydrotestosteron, który odpowiada za łysienie u mężczyzn.

Dodam jeszcze, że poziom testosteronu oznacza lekarz i to do niego należy interpretacja uzyskanych wyników. Samodzielne gdybania i rozważania na temat tego, czy hormonu jest zbyt dużo, czy za mało do niczego nie prowadzą. Tyle teorii, a co z praktyką?

Testosteron w praktyce

W praktyce zazwyczaj nikt nie oznacza poziomu testosteronu do momentu, w którym z organizmem zaczyna dziać się coś niepokojącego. Sygnałem, na który reaguje większość mężczyzn są problemy z erekcją. Okazuje się, że to trochę zbyt późno, to po pierwsze, a po drugie - przyczyną problemów ze wzwodem nie musi być niski poziom testosteronu.

Najlepszym barometrem są w tym przypadku poranne erekcje. W godzinach porannych u mężczyzn wzrasta poziom testosteronu nawet o kilkadziesiąt (średnio 40) procent. Sporadycznie erekcje mogą się nie pojawiać (pod wpływem stresu, zmęczenia, osłabienia i tym podobnych czynników). Jeśli jednak stan taki utrzymuje się przez dłuższy okres czasu pora się zaniepokoić i udać się do lekarza.

Pamiętaj: obniżenie poziomu testosteronu może być skutkiem jakiejś choroby i wpłynie nie tylko na twoje życie seksualne.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Szerokie bary bez niszczenia stawów
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... » Naturalne środki na porost włosów: olejek rycynowy, drożdże, skrzyp polny
» Jak walczyć z grzybicą stóp » Sprzęt i akcesoria do ćwiczeń siłowych
» Ból szyi » Strzelanie w stawach
» Rota wirus atakuje! » Zioła na trądzik: przywrotnik, nagietek, bratek czyli leki i kosmetyki wprost z natury


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz