poniedziałek, 31 stycznia 2011

Tarczyca - czym jest?

Waży kilkadziesiąt gramów, kształtem przypomina motyla i każdy ją ma. Co to takiego? Tarczyca. Gruczoł znajdujący się w dolnej części szyi jest mniejszy od wielu organów, ale jego działanie decyduje o naszym zdrowiu.
POLECAMY:

Budowa i działanie

Tarczyca wydziela hormony do krwi, dlatego nazywamy nazywamy ją gruczołem dokrewnym. Znajduje się bezpośrednio pod skórą szyi - granicząc z krtanią oraz tchawicą, ma dość symetryczną budowę. Składają się na nią dwa boczne płaty połączone węziną (isthmus glandulae thyroideae). Niekiedy występuje również trzeci płat, zwany piramidalnym. Działanie tarczycy polega na wydzielaniu hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny, które regulują m.in. przemianę materii, laktację u kobiet, pracę gruczołów płciowych, wydzielanie innych hormonów przez przysadkę mózgową czy korę nadnerczy. Właściwa praca tarczycy u dzieci i nastolatków zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój układu nerwowego.

Tarczyca swoim działaniem reguluje wiele prac organizmu, jednak sama również podlega wpływom różnych czynników. Należą do nich: hormony TSH, TRH, adrenalina i wazopresyna, ekspozycja na zimno, promieniowanie jonizujące, stosowanie używek oraz składniki zawarte w diecie, takie jak jod i obecność aminokwasów w diecie.

Równowaga tarczycy - warunkiem zdrowia

Niedoczynność bądź nadczynność tarczycy jest źródłem poważnych chorób. Zaliczają się do nich: wole niedoczynne, niedorozwój umysłowy, zapalenie tarczycy Hashimoto, zaś w przypadku nadczynności - wole nadczynne i choroba Gravesa-Basedowa. Powikłania chorób samej tarczycy mogą również prowadzić do groźnych nowotworów. Na szczęście postępy diagnostyki sprawiają, że możemy dziś poznać stan tarczycy – zarówno poprzez badanie poziomu hormonów we krwi, ultrasonografię jak i biopsję, czyli badanie inwazyjne. Zewnętrznymi objawami problemów z tym gruczołem są najczęściej: nagła zmiana wagi, suchość skóry, uczucie senności i zmęczenia.

Zapobiegaj, by nie chorować

Ludzie zdrowi często nie wiedzą, jak wielkim skarbem jest poprawnie funkcjonująca tarczyca. Tymczasem zaburzenia pracy tego gruczołu są dokuczliwe i trudno jest pozbyć się ich całkowicie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość jodu w diecie, zwłaszcza u dzieci. Zdrowym składnikiem diety są ryby i owoce morza, a sól zwykłą należy zastąpić jodowaną - pamiętajmy jednak, by potrawy solić z umiarem. Podobnie jak kilkanaście innych gruczołów i organów, tarczyca będzie funkcjonować lepiej, gdy rzucimy palenie i ograniczymy spożycie alkoholu. Można również usprawnić jej pracę, zażywając suplementy diety przeznaczone dla osób z nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka
Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORIIINNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Gadżety reklamowe: nowoczesna i skuteczna kampania promocyjna
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... » Pendrive: przydatne narzędzie, czy modny dodatek?
» Jak walczyć z grzybicą stóp » Czy to możliwe, że mam rozstępy na piersiach?!
» Ból szyi » Jak pielęgnować włosy suche
» Rota wirus atakuje! » Pożegnaj cellulit w dwa tygodnie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz