© fanfan2145 (http://www.flickr.com/photos/florianpictures/3958764189/)
Niewiele osób zażywa zalecaną dawkę 200 mikrogramów selenu na dobę. Badania pokazują że selen, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C, witaminą E i beta-karotenem, pracuje nad zablokowaniem reakcji chemicznych wytwarzających w organizmie wolne rodniki. Mogą one uszkadzać DNA i powodować zmiany degeneracyjne w komórkach prowadzące do raka. Selen pomaga także zatrzymywać reprodukowanie uszkodzonych cząsteczek DNA. Innymi słowy działanie selenu zapobiega rozwojowi nowotworów. To przyczynia się do uśmiercania komórek nowotworowych.
Ich śmierć wydaje się występować jeszcze przed ich replikacją, pomagając w ten sposób powstrzymywać wystąpienie raka. W badaniu 1300 osób starszych, występowanie raka wśród tych, którzy zażywali 200 mikrogramów selenu dziennie przez około siedem lat zmniejszyło się o 42 procent w porównaniu do tych zażywających placebo. Ilość zgonów w wyniku nowotworów wśród zażywających selen spadła niemal o połowę. Podczas gdy badania stwierdziły korzystne działanie tego minerału w walce z wszelkimi rodzajami raka, miał on szczególnie istotny wpływ w przypadku raka prostaty, jelita grubego i płuc.
Większość populacji nie zażywa wystarczających ilości tego ważnego minerału. Istnieje kilka dobrych źródeł spożywczych selenu: grzyby, żółtka jaj, owoce morza, mięso drobiowe, mięso z nerek, wątroby i mięśni wszystkie zawierają selen. Wśród warzyw - czosnek, cebula, brokuły, szparagi, pomidory, a także ziarna i nasiona spożywane w całości są również dobrym źródłem selenu.
Ponieważ jednak ilość selenu w warzywach i ziarnach zależy głównie od zawartości tego minerału w glebie z której pochodzą, trudne może być dla przeciętnego konsumenta stwierdzenie jak dużo selenu rzeczywiście dostarcza swojemu organizmowi wraz z pożywieniem. Proces przetwarzania pszenicy na mąkę pozbawia ją znacznej ilości selenu. Jednym ze sposobów, aby dostarczyć więcej selenu w diecie może być jedzenie żywności uprawianej metodami ekologicznymi. Niektóre badania wykazały, że zawierają one więcej selenu, beta-karotenu oraz witaminy E. Składniki te pracują wspólnie w profilaktyce raka.
Spożycie zaledwie jednego orzecha brazylijskiego - uprawianego na bogatych w selen glebach centralnej Brazylii - dostarcza 120 mikrogramów tego minerału, co znacząco zbliża nas do zalecanej codziennej dawki 200 mikrogramów. Proste uzupełnianie diety o pokaramy bogate w selen, takie jak warzywa uprawiane metodami ekologicznymi, czy też suplementy diety, może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Kolejnym pozytywnym skutkiem ubocznym selenu jest to, że może on w rzeczywistości poprawiać nastrój. Według najnowszych badań, ludzie którzy nie spożywają wystarczajej ilości żywności bogatej w selen wydają się być bardziej naburmuszeni niż osoby z jego wysokim spożyciem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz