sobota, 29 stycznia 2011

Choroby krwi a ich lekceważenie

Mało się zwraca uwagę na choroby krwi, częściej na narządy niż na płyn, który krąży w żyłach. Jednak krew też może "chorować"...
POLECAMY:

Choroby krwi są różne: od tych najmniej szkodliwych, jak choćby delikatna anemia, do najostrzejszych form białaczek.
Najczęstszą chorobą hematologiczną jest niedokrwistość (anemia). Niedokrwistością nazywa się stan zmniejszenia jednego z składników krwi na przykład hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), erytrocytów, hematokrytu (ilość czerwonych krwinek do objętości krwi w organizmie). Anemia jest rozpoznana w wyniku badania krwi i jeśli poziom hemoglobiny jest poniżej 12 gram na decylitr u kobiet i 13,5 grama na decylitr u mężczyzn to mamy z nią wówczas do czynienia. Anemia niedoboru żelaza jest anemią najczęściej występującą, zwłaszcza u kobiet ze względu na miesiączki. Innym typem krwawień mogącym powodować anemię u mężczyzn i kobiet jest krwawienie w przewodzie pokarmowym, na przykład krwawienie z wrzodów żołądka.
Również granulocytopenia i agranulocytoza są bardzo groźnymi chorobami krwi, choroby te związane są z krwinkami białymi granulocytami obojętnochłonnymi.
Jeśli w krwi zmniejszy się ilość granulocytów obojętnochłonnych poniżej 2500 na jeden milimetr sześcienny to wówczas mamy do czynienia z granulocytopenią. Ta choroba krwi występuje najczęściej po uszkodzeniu szpiku kostnego, ponieważ krwinki te jako składnik krwi produkowane są w szpiku kostnym. Zmiany nowotworowe również mogą być przyczyną tej choroby krwi.
Z praktyki lekarskiej wynika, że wiele osób lekceważy choroby krwi i zgłasza się do lekarza jak jest za późno, albo są w poważnym stanie. Krew jest bardzo ważnym płynem i bez niej żaden narząd nie mógłby sprawnie funkcjonować, a mimo to choroby związane z krwią są traktowane jak by ich nie było.


Ocena: Bądź pierwszy!


Komentarze Bądź pierwszym, który skomentuje ten artykuł!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz