niedziela, 30 stycznia 2011

Chrapanie i bezdech - zaburzenia snu

Chrapanie może zdarzyć się każdemu, nawet osobom, które na co dzień nie chrapią zdarza się "chrapnąć" po alkoholu albo wyjątkowo wyczerpującym dniu. Takie sporadyczne przypadki nie są alarmujące, gorzej gdy chrapanie staje się zjawiskiem stale towarzyszącym nocnemu wypoczynkowi. Jeszcze gorzej gdy towarzyszą mu tzw. bezdechy.
POLECAMY:

* My się zimy nie boimy-na ratunek zmarzniętym stopom Ciekawy artykuł! oceń to!

* Wysokie ciśnienie, czy da się zwalczyć? Ciekawy artykuł! oceń to!

* Czas na psychoterapię Ciekawy artykuł! oceń to!

* Jak zapobiegać powstaniu żylaków? Ciekawy artykuł! oceń to!

* Dekalog zdrowia na rok 2011 Ciekawy artykuł! oceń to!


Bezdech śródsenny jest zjawiskiem, które jest niemal nierozłącznie związane z chrapaniem. W efekcie zwiotczenia miękkich części gardła dochodzi do całkowitej blokady cieśni gardłowej przez co pojawia się specyficzna blokada oddechu. Osoba cierpiąca na bezdech nie może zrobić wdechu, zaczyna rozpaczliwie walczyć o tlen, po czym budzi się (najczęściej nieświadomie) i ponownie zasypia - ponownie chrapiąc i ponownie narażając się na bezdechy. Sen przerywany takimi zjawiskami trudno nazwać zdrowym i relaksującym. Osoby chrapiące i cierpiące na bezdech śródsenny budzą się niewyspane i zmęczone. Nic dziwnego - w warunkach permanentnego stresu organizmowi trudno jest się zregenerować.

Kto chrapie?

Statystyki wskazują, że chrapanie jest bardzo powszechnym problemem. Dotyczy około połowy mężczyzn. Chrapie też jedna trzecia kobiet. To w skali globalnej ogromny odsetek osób.

A czy wiemy co z chrapaniem robić? Niekoniecznie. Wciąż tkwimy w przekonaniu, że na chrapanie może pomóc... gwizdanie. Niestety nie tędy droga. Nie pomoże też spanie na boku, a i różnego rodzaju plastry czy aerozole charakteryzują się raczej słabym działaniem. Skuteczna walka z chrapaniem wymaga udrożnienia cieśni gardła tj. zapanowania nad bezwładnością jej miękkich części (np. podniebienia). Stąd też chrapanie i bezdech śródsenny najskuteczniej leczy się zabiegowo.

Leczenie chrapania

Zanim lekarz je zaordynuje konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, niejednokrotnie łącznie z polisomnografią (badaniem odbywającym się w szpitalu). W następnej kolejności dobierane są środki lecznicze lub zabieg. Wśród metod, które zdobywają sobie coraz większą popularność należy wymienić implanty podniebienne (tzw. technika Pillar), które usztywniając miękką część podniebienia już po zabiegu niwelują zagrożenia i niedogodności związane z bezdechem i chrapaniem.

Zdrowy sen
Ocena: Bądź pierwszy!


Podziel się! |
Komentarze
Dodany 20-09-2010 o 6:47, Gość
Moj miły chrapie tak głośno, że nie wysypiam się. Zastanawiałam się nad tą metoda Pillara, ewentualnie zabiegiem kobulacji. Jest ktoś juz może po takim zabiegu i mógłby doradzic który wybrać?

Dodany 22-09-2010 o 5:55, Gość
Dobra metoda to używanie odpowiedniej poduszki np. na rynku jest dostępne coś takiego jak antychrapek. Jest skuteczny jeżeli chrapanie jest "gardłowe"

Dodany 23-09-2010 o 9:23, Gość
Tak ale poduszki nie gwarantują, że pozbędziemy się chrapania. Lepiej iść do lekarza na badania. Swoja droga pojawił się w internecie konkurs, w którym do wygrania jest zabieg usuwajacy chrapanie.

Dodaj komentarz
Imię i nazwisko:


Adres email:



Wpisz kod z obrazka

Visual CAPTCHA

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY Z TEJ KATEGORII INNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA
» Jak wyrobić książeczkę sanep... » Szerokie bary bez niszczenia stawów
» Na łupież - dobry (leczniczy) ... » Naturalne środki na porost włosów: olejek rycynowy, drożdże, skrzyp polny
» Jak walczyć z grzybicą stóp » Sprzęt i akcesoria do ćwiczeń siłowych
» Ból szyi » Strzelanie w stawach
» Rota wirus atakuje! » Zioła na trądzik: przywrotnik, nagietek, bratek czyli leki i kosmetyki wprost z natury

Więcej artykułów z tej kategorii...


Więce

1 komentarz:

  1. A niestety większość uważa, że to chrapanie jest takie normalne a to wcale tak nie jest. Trzeba leczyć a na pewno wykonać badania. Jeśli szukać sprawdzonej placówki gdzie taką diagnostyką i leczeniem się zajmują to odsyłam na stronę https://optimum.pl/ . Klinikę można znaleźć w Warszawie, w dwóch lokalizacjach dokładnie.

    OdpowiedzUsuń