Stulejka jest chorobą dość powszechną, która charakteryzuje się takim zwężeniem napletka, które uniemożliwia swobodne i bezbolesne oddawanie moczu, a w życiu dorosłym satysfakcję z życia seksualnego.
Jej objawy można zaobserwować już u najmłodszych dzieci, z uwzględnieniem faktu, iż do trzeciego roku życia stulejka u dzieci jest czymś „normalnym” - gdyż wtedy jeszcze napletek jest przyklejony do żołędzi. Jeśli sytuacja ta utrzymuje się, kiedy dziecko jest już starsze, należy udać się do lekarza specjalisty, który będzie mógł stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia ze stulejką, czy też nie.
Do trzeciego roku życia należy obserwować przyrodzenie dziecka, dbając przy tym szczególnie o jego higienę i pielęgnację. Próba naciągnięcia napletka nie powinna nastąpić wcześniej, niż, gdy dziecko skończy dwa lata. Jeśli jednak czynność ta okaże się bolesna należy ją natychmiast przerwać – następne podejście będzie można wykonać dopiero za 2-3 miesiące. Należy pamiętać, że odciąganie napletka na siłę może powodować powstawanie blizn i stanów zapalnych cewki moczowej i napletka, co również jest bolesną dolegliwością.
Po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia urolog dziecięcy stwierdzi, czy napletek uda się jeszcze naciągnąć, czy jedynym wyjściem będzie zabieg operacyjny (jest on zalecany szczególnie wtedy, gdy zwężenie napletka jest tak duże, że oddawanie moczu sprawia ból). W niektórych przypadkach zamiast zabiegu stosuje się maści sterydowe, jednak te nie gwarantują w 100% usunięcia stulejki.
Zabieg usunięcia stulejki u dzieci przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, natomiast dorośli często decydują się na znieczulenie miejscowe. Jest on dość bolesny, zważywszy na fakt, iż penis jest bardzo mocno ukrwiony, a rekonwalescencja trwa od 4 do 6 tygodni i zależy ona od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o higienę i pielęgnację rany pooperacyjnej tak, aby nie wdały się żadne infekcje, czy też stany zapalne.
Mimo że zabieg usunięcia stulejki jest bolesny, to warto się na niego zdecydować jak najwcześniej, tak aby w przyszłości dziecko nie cierpiało na dolegliwości, które i tak dokuczają mu, nawet jeśli nieznacznie, już w dzieciństwie.
Przeczytaj też inne porady dla rodziców.
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie
Dodaj do:
Facebook
Twitter
Blip
Śledzik
Wykop
Buzz
Targi Naturalnej żywności - Natura Food IV
Liczba komentarzy: 0
Dodaj komentarz:
Powiadamiaj mnie o nowych komentarzach
» Autor
brak avatara
Pierwiastka (Autor)
Publikacje: 14
Inne artykuły tego autora
Przeziębienie u małego dziecka
Kiedy zrobić test ciążowy
Inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne
Objawy ciąży 1 miesiącu
Objawy ciąży w 2 miesiącu
Zobacz więcej...
» Redakcja kategorii
Strona redakcji info
Monika Szydziak (Prowadzący) info
Sponsorzy
Dodaj tu swoją reklamę »AdTaily.pl
» Najczęściej czytane w kategorii
Zrosty pooperacyjne - jak zapobiegać
Czego lekarz zwykle Ci nie powie
Srebro koloidalne - "srebrny pocisk" w walce z grypą
MIGRENA i ból głowy - Domowe leczenie naturalne
Czy chlor w basenach nam szkodzi ?
Chirurgia naczyniowa - neuropatia obwodowa
Cystone - rozpuszczanie kamieni nerkowych ..
Nowotwory złośliwe jamy ustnej
Bioenergoterapia jako wsparcie przy zaburzeniach hormonalnych na przykładzie nadczynności tarczycy
Paraliż przysenny, lęk i stres – przykładowe metody przezwyciężania nieprzyjemnych dolegliwości
» Patronat medialny
Targi Naturalnej żywności - Natura Food IV
Artelis | O Artelis | Pomoc (FAQ) | Regulamin | Polityka prywatności | Użytkownicy | Ebooki | Dla prasy | Reklama | Patronaty | Sieć partnerska
Artykuły. Przedruk tekstów. DARMOWA i SKUTECZNA promocj
.
OdpowiedzUsuńW przypadku takiej dolegliwości najrozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się do urologa https://carolina.pl/ortopedia-onkologiczna/ , który oceni jak poważny jest problem i jak należy go rozwiązać. Akurat ta decyzja nie należy do nas, lekarz posiada większą wiedzę
OdpowiedzUsuń