wtorek, 21 czerwca 2011

Krótkowzroczność a radzenie sobie z problemem

» Menu użytkownika

Artykuły
Profil
Sieć partnerska
Profile tematyczne
Powiadomienia – newsletter

» Kategorie

Bezpieczeństwo i Ergonomia
Biznes i Ebiznes
Dom i Ogród
Duchowe Drogi
Edukacja Wiedza Nauka
Finanse i Ekonomia
Gospodarka
Hobby
Hyde Park
Internet i Komputery
Kraj i Świat
Kultura i Sztuka
Ludzie i Społeczeństwo
Motoryzacja
Obcojęzyczne
Polityka
Praca
Prawo
Psychologia
Publikacje Wydawnicze
Relacje Międzyludzkie
Rodzina i Wychowanie
Rolnictwo
Sport
Świat Technologii
Sztuka Kulinarna
Sztuka Skutecznego Działania
Turystyka i Wypoczynek
Twórczość
Uroda
Zdrowie
Aktualności
Apteki i Lekarstwa
Fizjoterapia
Katalog Stron Internetowych
Medycyna
Medycyna Niekonwencjonalna
Odchudzanie
Używki
Zdrowe Odżywianie
Zdrowe Życie
Zdrowie
Ziołolecznictwo

» Profile tematyczne

Artelis
Biznes i gospodarka
Lifestyle
Ludzie i społeczeństwo
Rozwój osobisty
Turystyka
Zdrowie


» Kategoria: Zdrowie / Aktualności
Głosuj na tak 0 Głosuj na nie
pobierz

Facebook
Wykop
Buzz

Twitter
Blip
Śledzik

Wolniejsze narastanie wady wzroku u dzieci i młodzieży – kontrola krótkowzroczności.
Mariusz Koziak 18.06.2011, czytano 19 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.

Radzenie sobie z krótkowzrocznością jest poważnym wyzwaniem dla ludzi na całym świecie. W tym artykule odnajdą Państwo opis najnowszych metod walki z narastającą wadą wzroku.

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która stanowi realny problem wśród dzieci i młodzieży. Wielu z nas wydaje się, iż jest to proces nieodwracalny, lecz dzięki postępowi medycyny możliwe jest spowolnienie narastania wady od 30% do 50%. Specjaliści na świecie zwracają uwagę na metody powstrzymywania tego zjawiska czyli kontrolę krótkowzroczności.

Co to jest krótkowzroczność?

Jest to wada wzroku związana z nadmiernym wzrostem gałki ocznej co objawia się dobrym widzeniem z bliska, a nieostrym z daleka. Wraz z upływem lat zauważa się znaczne pogorszenie wzroku u osób borykającymi się z tym problemem. Często używa się określenia epidemia, ponieważ w Europie jedna na trzy osoby zmaga się z krótkowzrocznością, a w Azji odsetek sięga aż 80%.

Dlaczego krótkowzroczność tak dynamicznie narasta?

Obecnie obowiązuje teoria rozogniskowania bocznego. Zakłada ona, iż promienie centralne wpadające do oka krótkowzrocznego ogniskują się na siatkówce, a promienie boczne skupiają się za siatkówką. Ta rozbieżność w odbiorze promieni światła prowadzi do narastania wady.

Jak radzić sobie z narastaniem krótkowzroczności?

Najnowocześniejszym sposobem spowolnienia narastania wady jest kontrola krótkowzroczności. Pierwszą metodą jest ortokorekcja czyli zakładanie soczewek twardych na noc co umożliwia dobre widzenia w ciągu dnia. Powoduje ona, że promienie boczne wpadające do oka ponownie ogniskują się na siatkówce i tym samym stabilizuje wadę wzroku. Drugim sposobem, który pomoże nam w kontroli krótkowzroczności jest noszenie soczewek kontaktowych dwuogniskowych, z mniejszą mocą obwodową. Centralna część koryguje daną wadę wzroku, a obwodowa część soczewki jest mniejsza o 2 D. Przykładowo gdy moc centralnej część soczewki kontaktowej wynosi -3 D to obwodowa wynosi -1 D. Metoda ta stosowana jest głównie w Azji, a produkt nazywa się MiSight firmy CooperVison. Trzecim przykładem postępowania jest zakup okularów, których szkło okularowe, podobnej jak soczewki kontaktowe dwuogniskowe, mają słabszą moc na obwodzie. Firma Zeiss specjalizuje się w produkcji produktu o nazwie MyoVision, który rozpowszechniony jest w Singapurze i Hong Kongu.

Kontrola krótkowzroczności daje niebywałe efekty, ponieważ spowalnia narastanie wady nawet do 50%. Podam przykład, aby zobrazować zalety tej metody: 8 letnie dziecko posiada wadę -1 D oraz zakładając, że wada narasta 0,5 D na rok to po osiągnięciu dojrzałości będzie to -6 D. Jeśli natomiast zdecydujemy się na terapię zgodną z najnowszymi osiągnięciami medycyny to wada wzroku wyniesie tylko -3,5 D. Zachęcam, więc wszystkie osoby z pogarszającym się widzeniem do przemyślenia kontroli krótkowzroczności.

dr n.med. Mariusz Koziak

Główny obszar zainteresowania to soczewki kontaktowe, w tym korekcja stożka rogówki, korekcja wysokiego astygmatyzmu oraz ortokorekcja. (www.okulux.pl)
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

Dodaj do:

Facebook
Twitter
Blip
Śledzik
Wykop
Buzz



Liczba komentarzy: 0
Dodaj komentarz:
Powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

6 komentarzy:

  1. Różne są te nasze wady wzroku. Dobrze, że możemy je korygować. Są zwolennicy okularów i soczewek kontaktowych. Ja bym chciała spróbować tych drugich. Duży wybór soczewek znalazłam na https://www.twojesoczewki.com/soczewki-kontaktowe-miesieczne/4774-air-optix-plus-hydra-glyde-3-soczewki.html . Trzeba tylko wybrać odpowiednie dla siebie. Też nosicie soczewki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Generalnie to oczy powinno się dbać, dlatego tak ważna jest dieta. Wiadomo, że czasem są przypadki kiedy za dużo pracujemy dla przykładu i nie dbamy o siebie odpowiednio, to wtedy lepiej dodatkowo brać suplementy. Z resztą na stronie dbam o oczy można o tym poczytać

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja to już mam dość noszenia soczewek i powiem Wam szczerze, że dla mnie to dość spory problem, ale na stronie https://blikpol.pl/opinie znalazłem fajne opinie na temat zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. Powinniście jak najbardziej z tego wszystkiego korzystać, jeśli są możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Również zauważyłam, że coś nie tak jest z moim wzrokiem i chyba będę musiała udać się do okulisty https://scanmed.pl/specjalizacje/okulistyka . To też pewnie wiek, czytałam że człowiek im starszy tym gorzej widzi

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja też z tych krótkowidzów... Ale wada nie jest duża na szczęście. Nie mniej okulary noszę, nie myślę nawet żeby przestać. W ten sposób zapewniam sobie tylko dobre widzenie. Z soczewek okularowych polecam https://www.seikovision.com/pl/ jak poszukujesz. Najwyższa jakość zdecydowanie. Perfekcja wykonania.

    OdpowiedzUsuń