Diagnostyczne badania laserowe są niebolesne i nieinwazyjne. Odbywają się one bez dotykania powierzchni oka i nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.
Gdy mamy jaskrę
Dzięki użyciu lasera można obniżyć ciśnienie w gałce ocznej (tzw. trabekuloplastyka), co pozwala lekarzowi leczącemu jaskrę odstawić niektóre leki lub je ograniczyć. Nagłemu wzrostowi ciśnienia w oku towarzyszącemu w tej chorobie zapobiega tzw. irydotomia, czyli tworzenie laserem otworów w tęczówce. Uzupełniające leczenie jaskry przy użyciu lasera jest zabiegiem bardzo przydatnym. Chroni chorego przed tzw. ostrym atakiem jaskry, który powodując silny ból oka, kończy się z reguły wizytą na ostrym dyżurze w szpitalu, a w niektórych przypadkach wymaga pilnego przeprowadzenia operacji chirurgicznej.
Przy zaćmie
Coraz częściej laser wykorzystuje się u osób po operacjach zaćmy, czyli zmętnienia soczewki. Zdarza się, że po prawidłowo wykonanym zabiegu niektóre osoby skarżą się jednak na ponowne pogorszenie widzenia. Wynika to z tzw. zmętnienia torebki soczewki. Tradycyjny zabieg operacji zaćmy polega na usunięciu wnętrza soczewki i pozostawieniu jej torebki - to rodzaj worka, w który wszczepia się sztuczną soczewkę. Po pewnym czasie może dojść do zmętnienia torebki, co wywołuje ponowne pogorszenie widzenia. Tu właśnie wykorzystuje się leczenie laserowe. Stosuje się wtedy tzw. kapsulotomię, która polega na wytworzeniu otworu w torebce soczewki, co umożliwia powrót ostrego widzenia.
Zwyrodnienie plamki
Laser wykorzystywany jest także przy zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem, czyli tzw. AMD. Służy zarówno do diagnozowania, jaki leczenia. Coraz powszechniej dostępna staje się laserowa optyczna koherentna tomografia OCT umożliwiająca bardzo wczesne i dokładne zdiagnozowanie tego schorzenia, określenie jego typu, stopnia zaawansowania i rokowanie. Pozwala także lekarzowi podjąć najtrafniejszą decyzję o sposobie leczenia i przeprowadzać okresowo jego skuteczną kontrolę. Za pomocą lasera i specjalnych leków podawanych do krwi możliwe jest zatrzymanie postępu choroby i zapobieganie systematycznemu pogarszaniu widzenia.
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie
Dodaj do:
Facebook
Twitter
Blip
Śledzik
Wykop
Buzz
Zobacz również:
Tanie soczewki kontaktowe
Laser - Dla kogo laserowa korekcja wad wzroku?
Zabieg sculptra
Pomoc urologiczna przy impotencji
Okulista - ekspert od zdrowia naszych oczu
Liczba komentarzy: 0
Dodaj komentarz:
Powiadamiaj mnie o nowych komentarzach
Przy wadach wzroku trzeba szczególnie dbać o oczy, nawilżać, przyjmować odpowiednie suplementy wzmacniające wzrok. Na DBAM O OCZY znajdziecie porady jakie to powinny być środki i jakie mają działanie. Sama mam krótkowzroczność i stosuję krople do oczu regularnie.
OdpowiedzUsuń